Blog

5 prostych sposobów na poszerzanie słownictwa ucząc się języka obcego

Nauka tzw. słówek to chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którą zmagają się osoby uczące się języków obcych. Opanowanie słownictwa wymaga cierpliwości, zaangażowania i przede wszystkim czasu. Co więcej, nie wystarczy raz powtórzyć, czy zapamiętać dane wyrażenie. Musimy zetknąć się z nim wielokrotnie, aby faktycznie zostało umieszczone w naszej pamięci długotrwałej. Nic więc dziwnego, że wielokrotnie uczymy się słupków słówek, aby po pewnym czasie stwierdzić z rozżaleniem, że nie pamiętamy już z tego za wiele. 

Jak więc optymalnie uczyć się słówek, aby faktycznie zapadły nam w pamięć? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów:
 
  1. Możemy korzystać z programów do nauki słownictwa np. SuperMemo, gdzie przyswajamy słówka już określone przez program lub też mamy możliwość tworzenia własnych zestawów słówek. Zaletą tego programu jest system, który niejako wymusza na nas wielokrotne powtórzenie danego słówka w odstępie kilku, a nawet kilkunastu dni, co powoduje, że słowo trafia do naszej pamięci długotrwałej. Na pracę z takim programem możemy poświęcić choćby 10 minut dziennie, aby zauważyć efekty.

  2. Korzystanie z zasobów Internetu i czytanie artykułów o interesującej nas tematyce, wyławianie z nich słownictwa i powtarzanie.

  3. Bardziej zaawansowanym możemy polecić czytanie prasy i literatury obcojęzycznej. Przydatne tu okazują sie nie tylko zwykłe gazety czy książki, ale przede wszystkim wydawnictwa specjalnie dedykowane dla osób uczących się języka. Taką serią wydawniczą jest np. Penguin Readers.

  4. Słuchanie audiobooków.

  5. Oglądanie filmów oraz wiadomości w danym języku. Niektóre stacje telewizyjne np. BBC lub Deutsche Welle tworzą specjalne wydania wiadomości oraz krótkie audycje dla osób uczących się języków obcych (http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/http://www.dw-world.de/dw/0,,8030,00.html ). Jest to więc również doskonała okazja do ćwiczenia rozumienia ze słuchu.
 
Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że jednym z najlepszych sposobów jest przebywanie w otoczeniu, w którym mówi się wyłącznie w języku obcym. Jednak taką możliwość mamy tylko w przypadku wyjazdów zagranicznych. W innym wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z pomysłów przedstawionych powyżej. Jedno jest jednak pewne - im więcej słów w danym języku znamy i pamiętamy, tym łatwiej przychodzi nam nauka kolejnych.

           

Fachowe Tłumaczenia
Os. B.Chrobrego 15/11, 60-693 Poznań
tel. 602 622 872
biuro(at)fachowe-tlumaczenia.pl

 

      


tłumaczenia Poznań
tłumaczenia pisemne i ustne
tłumaczenia język angielski Poznań
biuro tłumaczeń Poznań
oferta tłumaczeń


   

   Food photo created by freepik - www.freepik.com